Miasto tanich taksówek i chaosu architektonicznego

Posted by

W Bukareszcie byłem dwa razy. Pierwszy raz w 2012 roku i drugi raz w 2014 roku. Pierwszą rzeczą która rzuciła mi się w oczy było mnóstwo żółtych taksówek. Są wszechobecne. Ceny taksówek w Bukareszcie są bardzo przystępne. Wszystko zależy od korporacji. Ceny zaczynają się od 1,39 RON za km. To jest około 1,39 PLN. Ceny mają wypisane na przednich drzwiach.

Drugą rzeczą która zwróciła moją uwagę to chaos architektoniczny. Bywają miejsca takie jak np. okolica Narodowego Banku Rumunii gdzie sąsiedztwie znajdują się zabytki, toporne budowle z czasów komunistycznych oraz nowoczesne budowlane. Nie ma zachowanej odległości pomiędzy budynkami ani jednolitości. Żeby nie być gołosłownym poniżej daję przykład.

Mieszkańcy Bukaresztu w dużej mierze „zawdzięczają” obecny chaos szalonym pomysłom dyktatora Nicolae Ceausescu, który planował stworzyć „mały Paryż”. Pod jego rządami Rumunii przeszli niesłychaną gehennę. Cierpieli niewyobrażalną biedę i szykany. W latach 80-tych Ceausescu kazał zburzyć część zabytkowego śródmieścia na potrzeby budowy Pałacu Ludowego. Do pałacu prowadzi szeroki bulwar, który miał przypominać „Pola Elizejskie”. Według zamysłów „Geniusza Karpat” (takiego tytułu używał Ceausescu) Pałac Ludowy miał być jego siedzibą oraz głównych organów państwa.

Budynek budowało 20 tysięcy robotników. W związku z obawami dyktatora o swoje życie, w pałacu zastosowano wiele rozwiązań które miały uniemożliwić jego zabójstwo gdyby komuś przyszedł do głowy pomysł otrucia go poprzez wpuszczenie trujących gazów do otworów wentylacyjnych czy też zastrzelenie go z dalekiej odległości. Budynek ma 12 kondygnacji naziemnych oraz 8 kondygnacji podziemnych. Ceausescu nie dożył końca budowy. W grudniu 1989 wybuchła krwawa rewolucja. Dyktator został rozstrzelany po pośpiesznym procesie. Obecnie w dawnym pałacu, który jest drugim co do wielkości budynkiem na świecie mieści się siedziba parlamentu Rumunii.
Poniżej zdjęcie fragmentu Pałacu Parlamentu, widok na „Pola Elizejskie” ze środka oraz zdjęcia z wnętrza pałacu, które zrobiłem podczas pobytu w 2014 roku.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *