Co warto zobaczyć w Barcelonie?

Posted by

Barcelona to jedno z najbardziej zatłoczonych miejsc na świecie. Odradzam wyjazd zimą. Jest tam bardzo duża wilgotność i chłód. W wielu domach nie ma ogrzewania. Kiedy warto tam pojechać? W kwietniu i maju jest mniej turystów jednak pogoda potrafi być mało stabilna. W czerwcu jest już ciepło, nie ma jednak jeszcze tylu turystów co w sezonie wakacyjnym. Warto pojechać we wrześniu lub październiku – pogoda jest ciepła, ale już nie upalna. Miejsca noclegowe warto rezerwować za pośrednictwem serwisu pośredniczącego w kontaktach pomiędzy turystami a właścicielami mieszkań na wynajem, które stanowi alternatywę dla hoteli: https://www.airbnb.pl/.

Koniecznie trzeba pójść do Sagrada Familia. Jest to niezwykła bazylika powstała według projektu genialnego architekta Antonio Gaudiego. Jej budowa rozpoczęła się pod koniec XIX wieku i do tej pory nie został ukończona. Planowane zakończenie prac ma nastąpić w 2026 w setną rocznicę śmierci architekta. W bazylice znajduje się także muzeum przestawiające m. in. rozwiązania konstrukcyjne czy też przesłania, które konstruktor zawarł w różnych częściach budynku. Aktualne ceny biletu znajdują się na stronie sagradafamilia.org/en/tiquets/. Następnie polecam Park Guell zaprojektowany także przez Antoni Gaudiego. Tutaj kiedyś wspominałem o tym niezwykłym parku. Poniżej zamieszczam kilka zdjęć z Parku Guell. W parku znajduje się dom Antonio Gaudiego w którym urządzono muzeum. Wejście do niego jest dodatkowo płatne. Te malownicze domki na poniższym zdjeciu zostały sfotografowane z tarasu nad pawilonem kolumnowym. Dach nad tarasem otoczony jest gzymsem, który jest jednocześnie ławką wykładaną kolorową mozaiką. Z kolei lewe dolne zdjęcie pokazuje pokazuje pawilon sfotografowany od dołu. Jest to ta budowla podparta kolumnami. Dach budowli stanowi jednocześnie taras widokowy wraz z gzymsem. Schodząc w dół schodami widniejącymi na dolnym lewym zdjęciu natkniecie się na rzeźbę jaszczurki wykładaną kolorową mozaiką. Jest to bardzo popularny symbol Barcelony. Wiele osób chce sobie zrobić przy niej zdjęcie. Jeżeli chcielibyście mieć przy niej zdjęcie trzeba uzbroić się w cierpliwość.

Podczas pobytu w Barcelonie polecam gorąco odwiedzić wzgórze Montjuïc . Na wzgórzu znajduje się między innymi zamek. Na wzgórzu jest pełno pięknej roślinności niespotykanej w Polsce. Rozciągają się z niego piękne widoki na miasto. Na wzgórze można dostać się między innymi kolejką linową. Do wyboru są dwie kolejki linowe Aeri del Port oraz Telefèric de Montjuïc. Myśmy dostali się na wzgórze korzystając z Aeri del Port. Trasa zaczyna się na wieży Torre Sant Sebastià przy Passeig de Joan de Borbó, 88. Jest to zabytkowa kolejka. Została otwarta pod koniec lat dwudziestych XX wieku. Koniec trasy mieści się przy restauracji Miramar na wzgórzu. Jest tam punkt widokowy. Aby z niego dostać się na sam szczyt trzeba wykonać kilkunastominutowy spacer. Taki oto widoki można podziwiać podczas podróży kolejką Aeri del Port.

Poniżej zamieściłem kilka zdjęć pokazujące widoki ze wzgórza Montjuic w różne strony Barcelony.

Wieczorny powrót ze wzgórza polecam pieszo lub autobusem tak aby dotrzeć do Font màgica – niezwykłej fontanny w okolicy Plaça d’Espanya. Wieczorem odbywają się tam pokazy. Strumienie wody wypływające z różnych dysz wraz z manipulacją światłem daje niezwykłe efekty.

Kolejnym miejscem które koniecznie trzeba odwiedzić w Barcelonie jest Tibi dabo. Jest to największe wzgórze, z którego rozciąga się niezwykły widok na miasto. Nazwa wzgórza nawiązuje do historii biblijnej, w której szatan obiecał Panu Jezusowi wszystkie bogactwa świata w zamian za jeden pokłon. „Haec omnia tibi dabo si cadens adoravis me” – Dam ci to wszystko, jeśli upadniesz i złożysz mi pokłon. Na szczycie wzgórza znajduje się Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa zwieńczony jest charakterystyczną postacią Jezusa z rozpostartymi ramionami.

Innymi miejscami wartymi odwiedzin jest Muzeum Nauki CosmoCaixa. Znajduje się ono przy ulicy Carrer d’Isaac Newton, 26. Nauczyciele, naukowcy mają bezpłatny wstęp pod warunkiem okazania legitymacji służbowej. W muzeum jest wiele wystaw z dziedzin fizycznych, technicznych, przyrodniczych. Mnie osobiście najbardziej podobało się odtworzone w budynku muzeum mrowisko. W jednym z pomieszczeń widać przeźroczyste ścieżki po których mrówki znoszą różne przedmioty do mrowiska służące jako pożywienie i budulec. Za szybą widać przekrój mrowiska. Innym ciekawym okazem jest fragment lasu deszczowego. Niezwykłe wrażenie robi Muzeum Czekolady – Museu de la Xocolata przy Carrer Comerç, 36. Znajdują się tam figury różnej wielkości z czekolady, makiety oraz scenki rodzajowe.

Barcelona ma bardzo dobrą komunikację miejską. Na jednym bilecie można podróżować metrem, autobusem i tramwajem. Szczegóły tras znajdują się tutaj: www.tmb.cat/en

Po powrocie z Barcelony polecam przeczytanie powieści „Cień wiatru” autorstwa hiszpańskiego pisarza Carlosa Ruiza Zafóna. Akcja dzieje się w latach pięćdziesiątych XX wieku w Barcelonie. Autor w ciekawy sposób opisuje różne zakątki miasta.

c.d.n.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *