Istryjski Rzym – czyli Pula

Posted by

Pula jest jednym z najpopularniejszym kurortów w Istrii. Jest 57 tysięcznym miastem portowym posiadającym wiele zabytków pamiętających czasy starożytnego Rzymu. Najbardziej znanym zabytkiem jest Amfiteatr wybudowany w pierwszym wieku naszej ery. Uchodzi on za najlepiej zachowany amfitear z czasów rzymskich.
Pula

amfiteatr wnetrz

Innymi zabytkami z czasów starożytnych jest łuk Sergiusza, znajdujący się przy zbiegu ulicy Sergijevaca i placu Giardini czy też rzymska świątynia Augusta. Poniżej znajduje się zdjęcie łuku Sergiusza. Jest to miejsce spotkań mieszkańców. Tam też organizowane są koncerty. Przechodząc przez łuk wchodzimy w wąską ulicę, deptak. Z prawej strony znajduje się odlew siedzącej postaci Jamesa Joyce`a – irlandzkiego pisarza tworzącego w pierwszej połowie XX wieku, który przez pewien czas mieszkał w Puli. Na ulicy Sergijevaca znajduje się mnóstwo sklepów, restauracji. Od ulicy odchodzi mnóstwo ciasnych i urokliwych a jednocześnie bardzo zaniedbanych uliczek.

luk Sergiusza

Zakupy

Polecam targ w Puli mieszczący się przy ul. Narodni trg 9. W budynku z czasów cesarstwa Austro-Węgier można kupić świeże ryby, owoce morza, nabiał, mięso. Obok hali na powietrzu znajdują się stragany na których można kupić świeże owoce i warzywa, a także wiele lokalnych produktów takich jak oliwa, miody.

Jeżeli chodzi o zakupy w supermarketach, bardzo popularny jest Istarski supermarketi. Jeżeli chodzi o większe sklepy, popularny jest Konzum. Jedna kuna chorwacka (kn) kosztuje około 0,6 złotego. Ceny w Puli są około 1,5 raza wyższe niż w Polsce.

Komunikacja

Aktualne rozkłady autobusów miejskich znajdziecie na stronie pulapromet.com. W porównaniu z cenami biletów autobusowych w Polsce, bilety w Puli są bardzo drogie. Jako przykład podam bilet na trasie Pula Centrum- Verudela. Żeby kupić w autobusie pojedyńczy bilet pozwalający przejechać kilkukilometrowy odcinek z dworca autobusowego w Puli (autobusni kolodvor) do Verudeli gdzie znajduje się bardzo popularna plaża trzeba wydać 11 kun. Ceny taksówek to już jest totalny kosmos. Około 7 kilometrowy odcinek na trasie lotnisko w Puli- centrum miasta potrafi kosztować 150 kun. Kierowcy uzależniają cenę nie tylko od odległości ale także od liczby bagaży i pasażerów. O cenę pytajcie przed skorzystaniem z taksówki.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *