O kantorach wymiany walut

Posted by

Poniżej zamieszczam radę, które pomoże Wam oszczędzić pieniądze przy wymianie walut. Jak funkcjonują w Polsce kantory wymiany walut? Kantory zarabiają najlepiej na dwóch grupach klientów. Do pierwszej grupy należą stali klienci którzy obracają walutami wartymi grube tysiące złotych. Do drugiej grupy należą osoby wymieniające pieniądze o wartości kilkuset złotych np. na wycieczkę zagraniczną lub po powrocie z wycieczki. Kupują przed wyjazdem np. 200 – 300 euro. Po powrocie zamieniają waluty których nie wydali na polskie złote.

Pierwsza grupa ma dużo lepszy kurs zakupu i sprzedaży. Niektóre kantory mają własną stronę internetową na której podają kursy mające niższy SPREAD (czyli różnicę pomiędzy kursem sprzedaży a kursem zakupu danej waluty) niż na tablicy w swoim fizycznym punkcie. Klient wymieniający duże kwoty jest w stanie wytargować jeszcze lepszy kurs od podanego na stronie Internetowej kantoru.

Te same kantory często mają podane na tablicy w swoim fizycznym punkcie wymiany, kursy mające dużo gorszy SPREAD. Zazwyczaj widnieje pod nią napis istnieje możliwość negocjacji cen. Jest to po to, aby nie odstraszyć dobrych i wrażliwych na cenę klientów, którzy mogliby pójść gdzie indziej i wynegocjować dużo lepszą cenę. Z kolei właściciele kantorów wiedzą, że duża liczba osób będzie się wstydziła targować. Jest zdecydowana zamienić pieniądze w związku z tym lepiej żeby nie pytała o kurs. Jeżeli nawet zapyta to dostanie kurs nieco lepszy niż na tablicy, ale i tak gorszy niż na stronie Internetowej. To jest dla kantoru dobry klient.

Nie sugeruj się tabelą kursów znajdującą się na ścianie kantoru. Zawsze pytaj o lepszy kurs. Przed zapytaniem o kurs wejdź na stronę internetową kantoru, lub jeżeli on nie ma strony internetowej to wejdź na strony najbardziej popularnych kantorów w swoim mieście. Zobacz jakie mają kursy. Następnie po wejściu do danego kantoru powiedz, że chcesz wymienić pieniądze ale interesuje Cię ich kurs na stronie internetowej. Jeżeli nie mają strony internetowej z aktualnymi kursami to powiedz, że interesuje Cię kurs jak na stronie w kantorze (tutaj podaj nazwę konkurencyjnego kantoru). Od razu mów że interesuje Cię kurs podany w Internecie. To funkcjonuje jak u egipskich handlarzy. Podają zawyżone ceny umowne. Aby zapłacić rozsądną cenę musisz negocjować. Różnica jest taka, że w Polsce cennik musi być podany. W związku z tym w kantorach jest podany cennik pro forma. Tak naprawdę zawiera on ceny bardzo wyjściowe. Kto jest niezorientowany lub wstydzi się negocjować przepłaca płacąc cenę na tablicy.

P.S.: Ewentualnie rozważ skorzystanie z kantoru internetowego dającego lepszy kurs wymiany.